Palniki retortowe – jak dobrać odpowiedni model

Palniki retortowe – jak dobrać odpowiedni model

fireplace-615228_1280Ciągłe podwyżki cen oleju i paliwa powodują, że inwestorzy coraz częściej zaczynają myśleć o ogrzewaniu węglem. Dzięki specjalnym kotłom węgiel może stać się wydajnym i tanim materiałem grzewczym. Dzięki odpowiedniej modernizacji systemu grzewczego można znacznie obniżyć rachunki.

Wszystko to jest możliwe za pomocą kotłów retortowych, które należą do grupy kotłów węglowych. Wyposażone są one w podajnik paliwa, w których najlepiej spala się eko-groszek, czyli węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm. Najpopularniejszymi modelami są te z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo. W kotłach retortowych, dzięki specjalnemu palenisku bezresztowemu, spala się dokładnie taka porcja węgla, jaka jest potrzebna do otrzymania nastawionej przez użytkownika temperatury.

Najważniejszymi elementami  kotła retortowego są podajnik paliwa oraz palnik retortowy. Podajnik zbudowany jest z wielu podzespołów, które dostarczają paliwo do palnika w którym ulega spaleniu. Z racji swojej funkcji palnik retortowy narażony jest na działanie wysokiej temperatury ważne jest aby wykonać go z odpowiedniego materiału. Najnowszej generacji palniki wykonane są z wysokiej klasy żeliwa,  które są wyjątkowo odporne na korozję i wysokie temperatury.
W kotłach węglowych rola palnika jest nieoceniona, dlatego koniecznym jest jego systematyczna kontrola, a gdy zajdzie potrzeba- wymiana. Piece starszej generacji wykonywane wykonywane są często z gorszej jakości materiałów co powoduje ich szybsze zużycie. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala na modernizacje ich elementów na te działające sprawniej.