Żywica epoksydowa czy poliuretanowa? Którą wybrać?

Żywica epoksydowa czy poliuretanowa? Którą wybrać?

Posadzka z żywicy cieszy się coraz większą popularnością. Niegdyś kojarzyła się wyłącznie z obiektami przemysłowymi, jednak z czasem zaczęto dostrzegać również jej walory estetyczne. Dodając do tego dużą trwałość i uniwersalność, otrzymujemy materiał niemalże do każdego domu. Do wyboru mamy żywicę epoksydową i poliuretanową. Jaka będzie lepsza?

Żywica epoksydowa – zalety

Żywica epoksydowa to bardzo wdzięczny materiał, który dzięki swojej konsystencji znakomicie zabezpiecza betonowy podkład, a nawet wypełnia drobne pęknięcia. Dzięki temu, jeśli chcemy, by podłoga była idealnie równa i gładka, to nie musimy się o to martwić. Na dodatek wizualnie prezentuje się znakomicie, przez co cieszy oko nawet najbardziej wymagających.

Posadzki żywiczne Częstochowa i nie tylko znane są przede wszystkim z dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Nie da się jednak ukryć, że żywica epoksydowa bije w tym względzie rekordy. Poprawnie wykonana posadzka tego typu ma niebywałą twardość, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w przemyśle czy garażach. W żaden sposób nie zaszkodzą jej nawet duże ciężary, więc spokojnie możemy ustawić na niej masywne maszyny lub swobodnie parkować samochód.

Czasem do żywicy epoksydowej dodaje się kruszywo kwarcowe, które jeszcze bardziej zwiększa twardość i wytrzymałość. 

Żywica poliuretanowa – zalety

To, co odróżnia żywicę poliuretanową od epoksydowej, to zdecydowanie wyższa elastyczność. Dzięki temu posadzka wykonana z takiego materiału nie odkształca się, trudno ją też uszkodzić – nie trzeba się zatem obawiać, że po pewnym czasie na powierzchni powstaną mikropęknięcia, które mogłyby zniszczyć cały efekt.

Żywica poliuretanowa jest także odporna na zarysowania i obtarcia. Co więcej, nie zaszkodzą jej nawet silne środki chemiczne. Równie istotny jest fakt, że podłoga z żywicy poliuretanowej doskonale radzi sobie z promieniowaniem UV – nie blaknie pod wpływem nawet intensywnego nasłonecznienia, zachowując ładny wygląd.

A skoro o wyglądzie mowa: żywica poliuretanowa tworzy lśniącą, gładką taflę. Czasem łączy się ją z ozdobnym kruszywem lub innymi elementami, dzięki czemu prezentuje się jeszcze lepiej.

Posadzka żywiczna? Tylko dzięki https://centrumposadzek.com.pl.

Dodaj komentarz