Czy opłaca się remontować dach?

Czy opłaca się remontować dach?

Wprowadzenie się do starego domu lub potrzeba naprawienia dachu w naszym własnym budynku, często wiąże się z rozterką – remontować dach czy lepiej wymienić całe pokrycie na nowe? W tym artykule podpowiemy najlepsze rozwiązanie.

Remont dachu – za i przeciw

Wydawać by się mogło, że wyremontowanie dachu, naprawienie usterek, uzupełnienie ubytków lub wymiana pojedynczych modułów, wyjdzie taniej niż położenie nowego zadaszenia. Nie zawsze, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki materiał obecnie znajduje się na dachu. Dlatego zanim przystąpisz do pracy, przelicz dokładnie wszystkie koszty. Po kalkulacji może okazać się, że bardziej opłaca się kupić nowe poszycie. Wtedy nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale i unikniesz napraw w przyszłości. Jednego dnia odrestaurujesz stary dach a za miesiąc lub dwa, konieczne będzie wyeliminowanie nowej usterki.

Położenie nowego zadaszenia

Położenie nowego zadaszenia wcale nie musi być kosztowne lub czasochłonne. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał, sprawdzić stan krokwi i nająć profesjonalnego dekarza, który fachowo zamontuje nowe zadaszenie. Zanim jednak to nastąpi, dokładnie sprawdź, czy nie potrzebne jest ocieplenie dachu lub wzmocnienie więźby albo rozbudowanie jej, czy naprawa drobnych usterek.

Najlepsze materiały na dach

Jeśli już o nowym zadaszeniu mowa, rozważmy, jakie materiały dachowe są najlepsze i ekonomiczne. Na pierwszym miejscu plasuje się blachodachówka. Dostępna w arkuszach lub modułach. Zabezpieczona specjalnymi powłokami ochronnymi, posiadająca posypkę lub zaprojektowana w rustykalnym czy nowoczesnym stylu.

Tuż obok blachodachówki, wiedzie prym blacha trapezowa. Tańsza od swojej poprzedniczki, ale równie dobra pod względem jakości. Lekka i łatwa w montażu, więc po kalkulacji zobaczymy, że nie tylko nic nie stracimy na całkowitej wymianie pokrycia, ale i zaoszczędzimy bardziej, niż gdybyśmy zdecydowali się na naprawę dachu.

Podsumowując. Naprawa dachu nie zawsze jest lepszym wyjściem niż zamontowanie nowego poszycia. Warto więc przeliczyć koszty i wybrać tańszą opcję. Dach z blachy jest trwały, ekonomiczny i wytrzymały.

Dodaj komentarz