Instalacja odgromowa budynku – z jakich elementów się składa?

Instalacja odgromowa budynku – z jakich elementów się składa?

System ochrony odgromowej budynku składa się z kilku elementów zaprojektowanych w celu ochrony konstrukcji przed szkodliwym działaniem uderzeń pioruna. Elementy te współpracują ze sobą, aby bezpiecznie przechwytywać, przewodzić i rozpraszać energię elektryczną powstałą w wyniku uderzenia pioruna w ziemię, zmniejszając ryzyko pożaru, uszkodzenia konstrukcji i uszkodzeń elektrycznych. Jakie elementy budują instalację odgromową budynku?

Piorunochrony – zwody, odgromniki

Odgromniki, często nazywane zwodami albo piorunochronami, są instalowane w najwyższych punktach budynku. Takie elementy instalacji odgromowej mogą być pojedyncze lub mogą występować mnogo.

Odgromniki mają najczęściej formę iglic, które umieszczane są pionowo na dachach budynku albo na kominach. Przyciągają one pioruny podczas burzy, w ten sposób redukując prawdopodobieństwo bezpośredniego uderzenia pioruna w inne części budynku.

Drut odgromowy

Przewody odprowadzające to metalowe druty aluminiowe albo stalowe łączące zwody z systemem uziemiającym.  Nazywane są one również przewodami odprowadzającymi.

Przewodzą bezpiecznie energię elektryczną powstałą w wyniku uderzenia pioruna do ziemi. Mogą być one zamontowane na elewacji lub prowadzone pod izolacją termiczną w specjalnych korytkach.

Drut odgromowy można kupować na metry w sklepach oferujących wyposażenie przeznaczone do wykonania instalacji odgromowej.

System uziemiający – uziom, grunt

System uziemiający składa się z sieci w ziemi metalowych prętów lub płyt, które są ze sobą połączone i zapewniają ścieżkę o niskim oporze do ziemi. Do systemu uziemiającego prowadzą druty określane jako uziemiające, które połączone są z przewodami odprowadzającymi.

Dzięki nim energia elektryczna powstająca w wyniku uderzenia pioruna może nieszkodliwie rozproszyć się w ziemi.

Urządzenia przeciwprzepięciowe

Urządzenia przeciwprzepięciowe instalowane są w instalacji elektrycznej budynku. Są one projektowane w celu niwelacji przejściowych skoków napięcia spowodowanych uderzeniami pioruna z dala od wrażliwego sprzętu, takiego jak komputery i urządzenia elektroniczne.

Ograniczniki przepięć to urządzenia zabezpieczające instalacje elektryczne poprzez ograniczenie skoków napięcia, w tym także spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Są powszechnie stosowane w panelach elektrycznych i systemach dystrybucyjnych.

Uchwyty

Są to elementy instalacji odgromowej przeznaczone do przeprowadzenia prawidłowego montażu całej instalacji. Dzięki nim można zamontować ją do dachu oraz do elewacji, aby działała skutecznie.

Dodaj komentarz