O czym pomyśleć podczas planowania ogrodu

O czym pomyśleć podczas planowania ogrodu

Ogród to bardzo duże przedsięwzięcie. Jeżeli jednak podjedziemy do niego z głową, będziemy mogli cieszyć się bardzo ciekawym efektem i miejscem, w którym chętnie spędzimy czas. Będziemy musieli zdecydować się na odpowiednie rośliny, siatki ogrodowe i rozplanowanie przestrzeni. Od czego zacząć?

Po pierwsze – zaplanuj budżet. Ogród może okazać się bardzo kosztowny, jeżeli masz w planie oczko wodne, basen lub ręcznie robioną altanę. Drogie będą wykopy oraz sprowadzenie specjalistycznego sprzętu. Niektóre elementy ogrodu będą też drogie w utrzymaniu – jest to kwestia, którą koniecznie musisz wziąć pod uwagę. Jeżeli interesuje Cię większa inwestycja, a nie masz aktualnie aż tak dużo pieniędzy, możesz realizować ją etapami przez kilka lat. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mogą być przesadzane tylko w określonym czasie. Nie ruszymy z pracami również zimą, gdy ziemia będzie zimna i twarda.

Kolejną decyzją będzie projekt ogrodu. Czy chcesz go wykonać samemu, czy może lepiej powierzyć to zadanie architektowi krajobrazu? Jeśli zdecydujesz się na pomoc specjalisty, będziesz oczywiście musiał liczyć się z większymi kosztami. Plusem będzie natomiast indywidualny i rozsądny projekt przestrzeni wykonany przez specjalistę i uwzględniający Twoje życzenia.

Jeśli chodzi o zakupy, wiele będzie zależało od tego, co chcemy zasadzić w naszym ogrodzie. Niektóre sadzonki będziemy musieli sprowadzić z daleka, a inne nasiona z łatwością kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli chodzi o narzędzia, ziemię czy nawozy, raczej nie będzie problemu z ich dostępnością. Możemy wybrać się po nie na przykład do hurtowni ogrodniczej lub budowlanej. Ku uciesze fanów zakupów online, z łatwością znajdziemy też ogrodniczy sklep internetowy z bardzo szeroką ofertą, gdzie zamówimy to, co będzie nam potrzebne.

Przed rozpoczęciem prac, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak pielęgnować Twoje rośliny. W niektórych wypadkach może to zawarzyć nawet na ich wyborze. Niektóre kwiaty czy krzewy są bardzo wymagające w tym względzie. Warto zawczasu dowiedzieć się jakiego rodzaju pielęgnacji będą wymagać rośliny, które sadzisz i ile mniej-więcej będziesz musiał na nią przeznaczyć. Mogą Ci być potrzebne różnego rodzaju nawozy albo agrowłóknina ściółkująca, która pomoże Ci ochronić Twój ogród przed chwastami.

Dodaj komentarz