Jak rozplanować magazyn?

Jak rozplanować magazyn?

W prawie każdym średnim i większym biznesie, wraz z pojawieniem się drugiej i kolejnej sztuki towaru pojawia się problem jego przechowania. Po pierwsze potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie lub budynek, po wtóre zaś należy ułożyć produkty w taki sposób, by z maksymalną skutecznością wykorzystać dostępną powierzchnię.

Organizując powierzchnię magazynową trzeba z góry opracować odpowiedni plan przestrzenny. Skład zapasów naszych artykułów musi być przygotowany tak aby w każdej chwili można było znaleźć potrzebną rzecz, bez długich poszukiwań. Wyposażenie magazynu powinno obejmować odpowiednie pojemniki, palety i stanowiska.

Przy większych ilościach należy odpowiednio rozmieścić palety by nie mieszały się produkty różnego typu. Paleta kontenerowa może być plastikowa lub drewniana, o różnych powierzchniach i kształtach. Szczególnie cenione są bardzo wytrzymałe, wymagające przy produkcji odpowiednich atestów, drewniane Europalety. Są one droższe niż zwykłe tak zwane „przemysłówki” jednak znacznie od nich mocniejsze i przyjmujące większe obciążenia. Ciekawym rozwiązaniem są także skrzyniopalety – składające się z typowej palety jako podstawy oraz należycie dopasowanej ramy, dzięki czemu nie trzeba naszego towaru foliować(czyli w języku magazynierów – „streczować”),ani w żaden inny sposób zabezpieczać, a wystarczy towar po prostu ułożyć jak w zwykłej skrzyni i zamknąć wiekiem. Tego typu paletowe pojemniki mogą być dowolnie modyfikowane jeśli chodzi o wysokość, ponieważ większość z nich składa się z kilku ram będących segmentami skrzyni.

Opcja skrzyniopalet jest nieco droższa ale daje pewność i bezpieczeństwo naszych artykułów. Materiałem dla takich skrzynek jest zwykle drewno ale oczywiście można również nabyć takie zrobione z tworzywa sztucznego. Polscy producenci oferują szeroki wybór w różnych kształtach, rozmiarach i cenach. Warto zapytać sprzedawcy lub innego specjalisty, które palety będą dla naszego rodzaju asortymentu najlepsze, tak aby nasz magazyn mógł nam służyć jak najlepiej.

Dodaj komentarz