Materiały ceramiczne do budowy domu

Materiały ceramiczne do budowy domu

Jednym z najstarszych materiałów budowlanych, stosowanych praktycznie od tysięcy lat jest ceramika budowlana. Z niej przez wieki budowano często bardzo monumentalne budowle takie jak zamki czy kościoły.

Najpopularniejszym materiałem tego typu nadal pozostaje cegła, powszechnie wykorzystywana do budowy nie tylko ścian budynków, ale i wielu elementów ich wykończenia.

Dobrym przykładem może tu być komin z cegły. Ten niezbędny element w każdym domu z powodzeniem można wykonać właśnie z cegły, jednak warunkiem jego prawidłowego działania jest wyjątkowo staranne wykonanie. Trzeba użyć wysokiej jakości cegieł pełnych, o równej powierzchni i krawędziach oraz o małej zawartości margla i kamieni. Najwięcej uwagi przy wyborze materiału trzeba zwrócić wykańczając narożne części komina i kanały dymowe. Prawidłowo wykończony komin z cegły to gwarancja jego poprawnej i bezawaryjnej pracy przez długie lata.

Cegła to dobry materiał do wykonania komina, ale przy stawianiu ścian najlepiej sprawdzi się pustak ceramiczny. Ten powszechnie używany materiał jest produkowany z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej. Pustak dzięki swoim właściwościom jest doskonałym izolatorem ciepła. Inna jego zaletą jest rozmiar większy od tradycyjnych cegieł. Do postawienia ściany zużywa się więc mniejszą ilość materiału, co pozwala skutecznie zaoszczędzić koszty budowy. Pustak ceramiczny jest również dobrą izolacją przed hałasem zewnętrznym, a dzięki składnikom użytym do jego produkcji niemal całkowicie odporny na działanie szkodliwych czynników biologicznych.

źródło: http://www.lode.pl/pl/pustaki-ceramiczne

Dodaj komentarz