Czym charakteryzują się wiertła do metalu?

Czym charakteryzują się wiertła do metalu?

screw-106358_1280Wiertarka jest niezbędnym narzędziem które znajdować się powinno w każdym warsztacie. Bez wierteł jednak jest narzędziem zupełnie bezużytecznym. Warto więc wyposażyć się w kilka rodzajów wierteł, aby w razie potrzeby mieć możliwość obrobienia danego materiału.

Przed zakupem wierteł pamiętać należy, że nie ma ich jednego, uniwersalnego modelu. W zależności od tego jaki materiał będziemy poddawać obróbce koniecznym jest dopasowanie do niego odpowiedniego wiertła. Jest to o tyle istotne, że w przypadku pomyłki możemy zniszczyć nie tylko sam materiał ale również i samo wiertło. Aby nie narażać się na stratę wiertła i dodatkowy wydatek trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Jeśli chodzi o wiertła do metalu to wyposażone są one najczęściej w hartowane stalowe ostrze. Dzięki temu nie dochodzi do ich szybkiego stępienia podczas zetknięcia z innym twardym tworzywem. Podobnie jak w przypadku niektórych wkrętów samowiercących wiertła pokrywane są kobaltem lub powłoką tytanową, co dodatkowo zwiększa ich wytrzymałość. Kolejną cechą charakterystyczną jest rodzaj uchwytu. W większości wierteł stosuje się uchwyty walcowe. Te do obórki metalu mają specyficzny uchwyt stożkowy.

Najistotniejszą cechą w przypadku wierteł do metalu jest ich wytrzymałość i odporność na stępienie. W przypadku niskiej narzędzi będziemy świadkami błyskawicznej utraty tych właściwości. Jest to ważne w przypadku zakończenia wiertła, którego wykończenie powinno być zbliżone do tych które występuje u wkrętów samowiercących gdyż przeznaczone są one do pracy nad tym samym materiałem