Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

Zastosowanie odzieży ostrzegawczej

construction-652292_640Jednym z rodzajów odzieży ochronnej, często wykorzystywanym przez drogowców, jest odzież ostrzegawcza. Stosuje się ją w warunkach, w których konieczne jest wizualne zasygnalizowanie obecności osoby, zarówno w dzień jak i w nocy. Jest także przydatna w warunkach oświetlenia sztucznego lub ograniczonego oświetlenia naturalnego.

Odzież ostrzegawcza jest stosowana, aby zapobiec zagrożeniom związanym z potrąceniem, zgnieceniem bądź uderzeniem przez poruszające się maszyny, kierowane przez człowieka samochody, wózki widłowe czy dźwigi. Ponieważ maszyny charakteryzują się dużą masą i energią, niemożliwe jest stosowanie skutecznych sposobów, które mogłyby bezpośrednio ochronić przed urazem. Zadaniem odzieży ostrzegawczej jest zapobieganie wypadkom poprzez swoją widoczność. Wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim odpowiednie materiały odblaskowe, opasujące poziomo tors, rękawy i nogawki pracownika. Pasy odblaskowe naszywane są na fluorescencyjne tło o barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej.
Najczęściej stosowane wzory tego typu odzieży ochronnej to kamizelki, ubrania ostrzegawcze (czyli bluzy i spodnie), kurtki oraz kombinezony.

Odzież ostrzegawczą dzielimy na 3 klasy, ze względu na minimalną powierzchnię materiałów odblaskowych umieszczonych na odzieży. Należy jednak pamiętać, że ubrania te, pod wpływem prania i światła mogą po pewnym czasie stracić swoje właściwości ochronne. Dlatego też odzież ta powinna być wykonana z materiałów o wysokiej odporności wybarwień na pranie, na działanie potu oraz na działanie światła, zwłaszcza w warunkach naturalnych.
Użytkownicy powinni przestrzegać instrukcji użytkowania i warunków konserwacji dołączonych do odzieży, unikną wtedy sytuacji, gdy zabrudzenia spowodują zmniejszenie wymaganej widoczności.