O czym pomyśleć podczas planowania ogrodu

Ogród to bardzo duże przedsięwzięcie. Jeżeli jednak podjedziemy do niego z głową, będziemy mogli cieszyć się bardzo ciekawym efektem i miejscem, w którym chętnie spędzimy czas. Będziemy musieli zdecydować się na odpowiednie rośliny, siatki ogrodowe i rozplanowanie przestrzeni. Od czego zacząć?

Po pierwsze – zaplanuj budżet. Ogród może okazać się bardzo kosztowny, jeżeli masz w planie oczko wodne, basen lub ręcznie robioną altanę. Drogie będą wykopy oraz sprowadzenie specjalistycznego sprzętu. Niektóre elementy ogrodu będą też drogie w utrzymaniu – jest to kwestia, którą koniecznie musisz wziąć pod uwagę. Jeżeli interesuje Cię większa inwestycja, a nie masz aktualnie aż tak dużo pieniędzy, możesz realizować ją etapami przez kilka lat. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mogą być przesadzane tylko w określonym czasie. Nie ruszymy z pracami również zimą, gdy ziemia będzie zimna i twarda.

Kolejną decyzją będzie projekt ogrodu. Czy chcesz go wykonać samemu, czy może lepiej powierzyć to zadanie architektowi krajobrazu? Jeśli zdecydujesz się na pomoc specjalisty, będziesz oczywiście musiał liczyć się z większymi kosztami. Plusem będzie natomiast indywidualny i rozsądny projekt przestrzeni wykonany przez specjalistę i uwzględniający Twoje życzenia.

Jeśli chodzi o zakupy, wiele będzie zależało od tego, co chcemy zasadzić w naszym ogrodzie. Niektóre sadzonki będziemy musieli sprowadzić z daleka, a inne nasiona z łatwością kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli chodzi o narzędzia, ziemię czy nawozy, raczej nie będzie problemu z ich dostępnością. Możemy wybrać się po nie na przykład do hurtowni ogrodniczej lub budowlanej. Ku uciesze fanów zakupów online, z łatwością znajdziemy też ogrodniczy sklep internetowy z bardzo szeroką ofertą, gdzie zamówimy to, co będzie nam potrzebne.

Przed rozpoczęciem prac, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak pielęgnować Twoje rośliny. W niektórych wypadkach może to zawarzyć nawet na ich wyborze. Niektóre kwiaty czy krzewy są bardzo wymagające w tym względzie. Warto zawczasu dowiedzieć się jakiego rodzaju pielęgnacji będą wymagać rośliny, które sadzisz i ile mniej-więcej będziesz musiał na nią przeznaczyć. Mogą Ci być potrzebne różnego rodzaju nawozy albo agrowłóknina ściółkująca, która pomoże Ci ochronić Twój ogród przed chwastami.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *