Jak rozplanować magazyn?

W prawie każdym średnim i większym biznesie, wraz z pojawieniem się drugiej i kolejnej sztuki towaru pojawia się problem jego przechowania. Po pierwsze potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie lub budynek, po wtóre zaś należy ułożyć produkty w taki sposób, by z maksymalną skutecznością wykorzystać dostępną powierzchnię.

Organizując powierzchnię magazynową trzeba z góry opracować odpowiedni plan przestrzenny. Skład zapasów naszych artykułów musi być przygotowany tak aby w każdej chwili można było znaleźć potrzebną rzecz, bez długich poszukiwań. Wyposażenie magazynu powinno obejmować odpowiednie pojemniki, palety i stanowiska.

Przy większych ilościach należy odpowiednio rozmieścić palety by nie mieszały się produkty różnego typu. Paleta kontenerowa może być plastikowa lub drewniana, o różnych powierzchniach i kształtach. Szczególnie cenione są bardzo wytrzymałe, wymagające przy produkcji odpowiednich atestów, drewniane Europalety. Są one droższe niż zwykłe tak zwane „przemysłówki” jednak znacznie od nich mocniejsze i przyjmujące większe obciążenia. Ciekawym rozwiązaniem są także skrzyniopalety – składające się z typowej palety jako podstawy oraz należycie dopasowanej ramy, dzięki czemu nie trzeba naszego towaru foliować(czyli w języku magazynierów – „streczować”),ani w żaden inny sposób zabezpieczać, a wystarczy towar po prostu ułożyć jak w zwykłej skrzyni i zamknąć wiekiem. Tego typu paletowe pojemniki mogą być dowolnie modyfikowane jeśli chodzi o wysokość, ponieważ większość z nich składa się z kilku ram będących segmentami skrzyni.

Opcja skrzyniopalet jest nieco droższa ale daje pewność i bezpieczeństwo naszych artykułów. Materiałem dla takich skrzynek jest zwykle drewno ale oczywiście można również nabyć takie zrobione z tworzywa sztucznego. Polscy producenci oferują szeroki wybór w różnych kształtach, rozmiarach i cenach. Warto zapytać sprzedawcy lub innego specjalisty, które palety będą dla naszego rodzaju asortymentu najlepsze, tak aby nasz magazyn mógł nam służyć jak najlepiej.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *