Ile dom powinien mieć kominów?

Ile dom powinien mieć kominów?

Komin to stały element każdego domu, więc rzadko zwracamy na niego uwagę. Tymczasem jeśli się przyjrzymy, z łatwością zauważymy, że w niektórych budynkach komin jest tylko jeden, zaś w innych naliczymy ich więcej. Nie ma to nic wspólnego z rozmiarem danej posesji. Wszystko zależy od tego, jak przebiega wentylacja domu i ile zamontowano urządzeń grzewczych. 

Rodzaje kominów

W przypadku domów jednorodzinnych możemy wyróżnić trzy typy przewodów kominowych:

  • spalinowy – jak sama nazwa wskazuje odprowadza z wnętrza spaliny, które powstają w wyniku używania urządzeń gazowych i olejowych;
  • dymowy – który pozbywa się dymu pochodzącego z kotłów, kominków itp.;
  • wentylacyjny – konieczny we wszystkich pokojach, gdzie nie ma okien (np. łazienki). Dzięki niemu dom jest odpowiednio wentylowany.

Ile powinno być kominów?

Wbrew pozorom dom może doskonale funkcjonować bez żadnego komina. W tym przypadku jednak trzeba dopilnować dwóch istotnych rzeczy. W budynku musi być wentylacja mechaniczna nawiewno-wylewna (standardowo stosuje się wentylację grawitacyjną). Dodatkowo urządzenie grzewcze, z jakiego korzystamy, powinno mieć zamkniętą komorę spalania. Tylko wtedy spaliny czy dym będą mogły zostać odprowadzone dzięki przewodowi spalinowemu, który przechodzi przez ścianę budynku. 

Można powiedzieć, że pod względem budżetu im mniej kominów, tym lepiej. W końcu trzeba pamiętać, że każdy komin musi być odpowiednio zabudowany, więc jeśli np. blacha trapezowa posłużyła nam jako pokrycie dachu, to będziemy musieli też przyciąć arkusze, by wykonać obróbkę. 

Jeden komin może obsługiwać kilka przewodów, jednak nie poradzi sobie z więcej niż jednym urządzeniem grzewczym. Dlatego w zależności od tego, czego używamy do podniesienia temperatury w domu, liczba kominów może się różnić.

Dlaczego ważna jest obróbka komina?

Wysokiej jakości blachodachówka to nie wszystko. Nawet najlepsze pokrycie dachowe nie zapewni wystarczającej szczelności, jeśli nie zadbamy o dokładną obróbkę komina. Powierzchnia wokół niego to problematyczne miejsce, gdzie, jeśli nie zostanie dobrze zabezpieczone, woda może przenikać do wnętrza domu.

Dodaj komentarz